AP22783154 «Шаған өзенінің бассейнін кешенді радиоэкологиялық зерттеу және қоршаған ортаға және халыққа теріс әсерді азайту бойынша ұсыныстар әзірлеу»

Өзектілігі. Семей сынақ полигонынан тыс Шаған өзені бассейнінің күрделі радиоэкологиялық жағдайы қоршаған ортаға және адамдардың денсаулығына теріс әсер етеді. Бастапқы зерттеулер көрсеткендей, жер үсті суларындағы тритийдің (3Н) белсенділігі 350 мың Бк/л жетуі мүмкін.бұл фактор зерттеу жүргізудің өзектілігін анықтайды, өйткені бұл аймақта фермерлер өз отбасыларымен бірге тұратын және жұмыс істейтін 15-ке жуық қыстау, сондай-ақ Шаған ауылы бар ауылшаруашылық қызметі бар. халық саны шамамен 700 адам. Сонымен қатар қоршаған орта компоненттерінің (су, ауа, өсімдік жамылғысы және мал шаруашылығы өнімдері) ластану деңгейіне және оның ұзақ мерзімді салдарына қатысты ақпарат пен бақылаудың жоқтығы зерттеудің өзектілігін арттырады. Осыған байланысты Шаған өзенінің радиациялық әсер ету аймағындағы радиоактивті ластанудың қоршаған ортаға және халыққа теріс әсерін азайту үшін ғылыми негізделген іс-шараларды әзірлеу талап етіледі.

Шаған өзенінің бассейнін кешенді радиоэкологиялық зерттеу аясында ластанған сулардың таралу шекаралары егжей-тегжейлі баяндалады, өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерінің сапасын бағалау жүзеге асырылады, халыққа дозалық жүктемелерге талдау жасалады. Сонымен қатар, жоспарлар қоршаған ортаға және халыққа теріс әсерді азайту бойынша нақты ұсыныстар әзірлеу болып табылады. Бұл қадамдар Шаған өзенінің әсерін жақсы түсініп қана қоймай, жағдайды жақсартудың практикалық тәсілдерін ұсынады.

Мақсаты.  Шаған өзенінің бассейніне іргелес аудандардың радиоэкологиялық жай-күйін кешенді зерттеу және ластанған аумақтарда тұратын және ауыл шаруашылығы қызметімен айналысатын халықтың сәулелену дозаларын бағалау, кейіннен Шаған өзенінің қоршаған ортаға және халыққа теріс әсерін азайту бойынша ұсынымдар әзірлеу.

Күтілетін нәтижелер. Зерттеу барысында келесі нәтижелер алынады: - Шаған өзенінің 3Н радионуклидінің әсер ету аймағындағы жер үсті және жер асты суларының ластану деңгейі мен сипаты туралы деректер алынды, өсімдіктердегі 3Н құрамының маусымдық өзгерістері анықталды, зерттелетін аумақтың ауа аэрозольдеріндегі техногендік радионуклид концентрациясының мәндері анықталды, сондай-ақ Шаған өзенінің әсер ету аймағындағы 3Н фаунаның ластану деңгейі туралы деректер алынды. - Құс және мал шаруашылығы өнімдерінің ластануының ең жоғары деңгейі айқындалатын болады 3Н. аумақтарды айналып өту қыстаулар, ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді нақтылауға және жайылым мен суару орындарын зерттеуге мүмкіндік береді. - Табиғи және жасанды радионуклидтерден шаруашылық қызметті жүргізудің әртүрлі сценарийлері кезінде халық үшін күтілетін жылдық тиімді дозалар есептелетін болады.

Зерттеу тобы мүшелерінің аты-жөні

Жоба жетекшісі:  «Alikhan Bokeikhan University», кафедрасының меңгерушісі, б.ғ.к Байгазинов Жанат Абылканович

Зерттеу тобы мүшелері: Мухамедияров Н.Ж., Актаев М.Р., Hegedűs Miklós, Ташекова А.Ж., Темиржанова А.Е., Мухамедиярова А.А., Есильканов Г.М.,  Байгазы С.А., Тұрғалиева Д.Т., Берікбол Н.Н., Ануарбекова А.Н., Ибатуллина Л.М.