Fachhochschule des Mittelstands-де кездесу, 22.04.24

Fachhochschule des Mittelstands-де кездесу, 22.04.24

ЕО-ның "CirculEC" бірлескен Еуропалық-Орталық Азия жобасы аясындағы алғашқы офлайн-кездесу (университеттерде дөңгелек экономика және тұйық цикл құндылығын құру):

Кездесу Германияның Билефельд қаласындағы FHM-де басталып, Испанияның Сантьяго-де-Компостела мен Италияның Неаполь қаласында жалғасты.

CirculEC жобасы аясында төрт елдің (Қазақстан, Өзбекстан, Тәжікстан және Түркіменстан) атынан Орталық Азия делегациясы Билефельдке келді.

Дүйсенбі, 22 сәуірде жобаның 22 қатысушысы Орталық Азиядан Билефельдке екі күнге келді. Содан кейін саяхат Испания мен Италияға жалғасты.

Бұл халықаралық жоба кездесуінің мақсаты – нақты өмірде жобаға қатысушылармен алғашқы танысудан басқа, ең алдымен Орталық Азиядан келген серіктестерді ғылыми зерттеулер мен оқытудағы айналмалылық құндылығының негіздерімен таныстыру, сонымен қатар Еуропадағы экономикаға көзқарас.

2023-2026 жылдар аралығында жобаны іске асыру барысында келесі мақсаттарға қол жеткізіледі:

- Орталық Азия университеттерінің жұмысына дөңгелек экономика тұжырымдамаларын интеграциялау

- Студенттер мен оқытушыларды осы тақырыпқа қызықтыру үшін дәрістер, панельдік пікірталастар немесе хакатондар сияқты Орталық Азия университеттерінде дөңгелек экономика бойынша іс-шаралар мен семинарлар ұйымдастыру.

Германиядағы екі күндік бағдарлама Fachhochschule des Mittelstandes және оның дөңгелек экономикадағы ғылыми-зерттеу және оқыту саласындағы қызметі туралы жалпы таныстырумен басталды.

Бұл бағдарлама Билефельдтегі «Циркулярлық экономика» курсын Орталық Азиядағы оқу бағдарламаларына көшіру мүмкіндігін зерттеуге арналған семинарды қамтыды.

Екінші күні қатысушылар FHM-тің айналымдық құндылықтарды құру саласындағы ғылыми жобалар туралы түсінік алды.

Мұнда олар тәжірибеші-серіктес Билефельдтегі Lamm наубайханасының тұрақты даму және айналмалы цикл құндылығы туралы сұрақтарға жауап беруге дайын Марк-Филипп Ламмен сөйлесу мүмкіндігіне ие болды:.

ЕО-ның «Linear 2 circular» жобасымен танысқаннан кейін қатысушылар өздері үшін сыналған құралдар мен әдістерді сынап көру мүмкіндігіне ие болды.

Екінші бірлескен күн Bertelsmann Stiftung компаниясының Армандо Гарсия Шмидттің презентациясымен аяқталды, ол қатысушыларға Еуропа мен Германиядағы дөңгелек экономика тақырыбындағы саяси және құқықтық жағдай туралы түсінік берді.

Іс-шара дизайнерлік ойлау форматындағы идеяларды талқылаумен аяқталды, олар естігендерін өз жобаларына біріктіріп, оларды кең ауқымды ұсыныстардан қолдана алады. Қатысушылар дөңгелек экономика ұранына сәйкес жұмыс істеді:

«Егер біз заттарды тұтынудың орнына пайдаланатын экономика құра алсақ, болашақты құра алар едік». (Эллен Макартур, Эллен Макартур қоры)

«Если бы мы могли построить экономику, которая использует вещи, а не потребляет их, мы могли бы построить будущее». (Эллен Макартур, Ellen MacArthur Foundation)

Кешке Орталық Азиялық серіктестер Испанияға саяхатын жалғастырмас бұрын Спарренбург қамалын аралап, неміс тағамдарын, сондай-ақ Билефельд қаласының орталығын тамашалауға мүмкіндік алды.